خانه / اطلاعات سفر / معرفی شهر دبی (Dubai)
دبی
شهر دبی امارات

معرفی شهر دبی (Dubai)

شهر دبی (Dubai) یکی از شهرهای شیخ ‌نشین‌ امارات متحده عربی است. این شهر در جنوب کشور ایران و در حاشیه ی خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان واقع شده‌است. دبی بعد از شهر ابوظبی بزرگ‌ترین شهر کشور امارات است.

برج خلیفه دبی (Dubai)
برج خلیفه دبی (Dubai)

دبی که روزگاری صحرایی بیش نبود، حال تبدیل به یکی از معروف ترین مقاصد توریستی دنیا تبدیل گشته است، به طوری که بسیاری از ایرانیان در تمامی فصول سال (به جز تابستان ها که خیلی هوای دبی گرم است)، تور دبی را برای مسافرت خود انتخاب می کنند.

شهر دبی (Dubai)
شهر دبی (Dubai)

تاریخچه دبی

ریشه نام دبی از دو حرف “د” و “با” تشکیل شده و نام نوعی ملخ کوچک قبل بال درآوردن است. این نوع ملخ در زمان گذشته در این منطقه وجود داشته، به همین جهت نام منطقه را دُبا گذاشته بودند که به مرور زمان به دبی تبدیل شده است. شهر دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبی بوده است که در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و وابستگان وهمراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده کوچ می کنند و از آن تاریخ دوران حکمرانی قبیله آل مکتوم، و تاسیس امارت دبی آغاز می‌شود. قبل از این تاریخ دبی روستای کوچکی بیش نبود و هیچ امتیازی از سایر روستاهای اطراف خود نداشته بود.

شهر دبی (Dubai)
شهر دبی (Dubai)

آب و هوای دبی

شهر دبی دارای آب و هوای گرم و خشک بیابانی است. تابستان‌هایش با میانگین دمای ٤٠ درجه‌ی سانتی‌گراد در روز و ٨٥ درصد رطوبت، شبیه سونایی است که در آن بیشتر از ده دقیقه نمی‌توان تاب آورد. این موقع سال، دمای آب دریا هم به ٣٧ درجه می‌رسد. از ماه مه تا سپتامبر (از خرداد تا مهر) در دبی کاری جز گشتن در مراکز خرید و لابی هتل‌ها نمی‌شود انجام داد. طی ماه‌های مارس، آوریل، اکتبر و نوامبر (دو ماه آخر پاییز و دو ماه اول بهار) دبی هوای دلچسبی با دمای زیر ٣٠ درجه‌ی سانتی‌گراد دارد. زمستان هایش هم زیاد سرد نیست؛ نه روز و نه شب. میانگین دما در روز ٢٣ درجه‌ی سانتی‌گراد و در شب به ١٤ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. با این حال ضرری ندارد که وقت سفر در این موقع سال، لباس گرم هم با خود بردارید.

جزیره نخل دبی
جزیره نخل دبی

مکان های دیدنی دبی

از جمله جاهای دیدنی دبی می توان به باغ وحش دبی، برج خلیفه دبی، بازار طلای دبی، بستکیه، خانه شیخ سعید، برج‌ العرب دبی، جزیره‌های نخلی دبی، جزیره جهان، سواحل دبی، خانه وکیل (دبی) ، خانه شیخ جمعه، خانه شیخ عبید بن ثانی، دهکده میراثی، دهکده غوص، قلعة نایف، قلعة الفهیدی، مجلس غریفه، مسجدهای منطقه شندغه، مسجد جمیرا، فرودگاه بین المللی دبی، موزه دبی، میدان جمال عبدالناصر و جاذبه‌های ورزشی مانند پیست اسکی دبی و باشگاه گلف امارات اشاره کرد.

فرودگاه بین المللی دبی
فرودگاه بین المللی دبی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *